Haaga-Helian opiskelijakunta Helga ja paikalliset opiskelijayhdistykset ovat huolissaan Haaga-Helian hyvinvointipalveluiden tulevaisuudesta. On mahdollista, että hyvinvointipalveluihin on tulossa merkittäviä muutoksia loppuvuodesta 2026.
Haaga-Helian hyvinvointipalvelut koostuvat tällä hetkellä kahdesta (2) opintopsykologista, kahdesta (2) opintovalmentajasta ja yhdestä (1) kokoaikaisesta erityisopettajaresurssista jaettuna neljälle henkilölle. Hyvinvointipalvelut tekevät töitä paremman opiskeluhyvinvoinnin eteen, lisäävät edellytyksiä oppimiselle sekä opintojen edistymiselle, ja tukevat opiskelukykyä sekä ennaltaehkäisevät ongelmia. Tämä on näkynyt muun muassa yhteisöllisesti koko korkeakouluyhteisölle hanketyönä, työpajoina, luentovierailuina, opintojaksoina, tapahtumina ja verkostotyöskentelynä, kuin myös yksilöille ohjauksena, terveyden edistämisenä ja eteenpäin ohjauksena. Hyvinvointipalvelut ovat myös tiiviisti mukana Haaga-Helian Turvaamossa, jonka avulla on pystytty varmistamaan ja vahvistamaan turvallisempaa tilaa korkeakouluyhteisössä sekä oikeanlaista toimintatapaa esimerkiksi epäasiallisen käyttäytymisen ilmetessä.
Tällä hetkellä osa hyvinvointipalveluista toimii määräaikaisella ulkoisella projektirahoituksella, joka on mahdollistanut erityisesti kahden (2) opintovalmentajan työn viimeisen viiden vuoden ajan. Nykyinen rahoitus on päättymässä vuoden 2026 lopussa ja mikäli jatkorahoitusta ei saada tai uusia ratkaisuja tilanteeseen löydetä, on mahdollista että opintovalmentajien tehtävät päättyvät. Tämä tarkoittaisi, että jopa 40 % Haaga-Helian hyvinvointipalveluista häviäisi. Kyse ei siis ole yksittäisestä leikkauksesta, vaan rahoituspohjan päättyessä palveluita ei välttämättä pystytä enää ylläpitämään nykyisessä laajuudessa.
Monille opiskelijoille hyvinvointipalvelut ja etenkin opintovalmentajat ovat olleet ratkaiseva tuki tilanteissa, joissa opinnot ovat viivästyneet, opiskelumotivaatio on heikentynyt tai opinnot ovat olleet vaarassa keskeytyä. Tuen vaikutus näkyy paitsi yksittäisten opiskelijoiden arjessa myös koko korkeakouluyhteisössä. Opiskelijat kiinnittyvät paremmin opintoihin, työelämävalmiudet ja työkyky vahvistuvat ja opiskelijat valmistuvat oikea-aikaisesti. Tämän tuloksena keskeyttämiset vähenevät ja Haaga-Helian laatu ja rahoitus paranevat.
Jos ulkoinen jatkorahoitus ei toteudu ja Haaga-Helia ei pysty säilyttämään palveluja nykyisellä tasolla, vaikutukset eivät kohdistu vain opintovalmennukseen, vaan koko hyvinvointipalveluiden kokonaisuuteen ja niiden jatkuvuuteen. Tämä tarkoittaisi vähemmän tukea opiskelijoiden jaksamiseen, opintojen etenemiseen, oppimisen haasteisiin ja kriisitilanteisiin. Näemme, että hyvinvointipalveluiden heikentyminen olisi merkittävä isku opiskelijoille ja Haaga-Helialle korkeakouluna. Ennen kaikkea kyse on siitä millaista opiskelijoiden tukea Haaga-Helia haluaa tarjota tulevaisuudessa ja miten korkeakoulu kantaa vastuunsa opiskelijoiden hyvinvoinnista ja yhdenvertaisista mahdollisuuksista pärjätä opinnoissa.
Me Haaga-Helian opiskelijoiden edustajat vaadimme, että riippumatta ulkoisesta rahoituksesta tulee Haaga-Helian turvata hyvinvointipalvelut nykyisillä resursseilla jatkossakin. Tilanteessa, jossa Helia-säätiö päättää jatkaa hyvinvointipalveluiden tukemista rahallisesti ei poista sitä, että korkeakoulun palvelut ja niiden jatkuvuuden turvaaminen on korkeakoulun vastuulla.
Allekirjoittaneet
Haaga-Helian opiskelijakunta Helga
IDS Helga
ESN Haaga-Helia
Atkins ry
Talko ry
HSOY ry
Skuuppi ry
Sture ry
Myynnin Perhe
Pore ry
Hattara ry
HePo ry
Tahkon Talli ry
Lisätietoja
Otso Muhonen
Hallituksen puheenjohtaja
Haaga-Helian opiskelijakunta Helga
[email protected]


