Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Helga Point
jäsenpalvelu-
pisteet

Miksi Helga Point -jäsenpalvelupisteet ovat olemassa?

Helga Point -jäsenpalvelu pisteiltämme saat kaikki opiskelijakunnan palvelut. Monet tuotteistamme voit ostaa myös verkkokaupan kautta postitusmaksun kanssa. Jäsenpalvelupisteiltämme saat tuotteet kuitenkin ilman postitusmaksua.

Paikallisyhdistyksemme Haagassa, Malmilla, Porvoossa ja Vierumäellä tarjoavat myös Helga Point palvelut. Sinun ei siis tarvitse tulla Pasilaan saadaksesi haalarit tai muita tuotteitamme.

Mitä Helga point -jäsenpalvelupisteet ovat?

Helga Pointit ovat pisteitä, jossa saat kaikki opiskelijakunnan palvelut yhdestä paikasta. Helga Pointilla ollessamme ainoa tarkoituksemme on palvella opiskelijoita. Olemme haluneet luoda paikan ja hetken täysin opiskelijoiden palvelemiselle. Kokoukset, prosessien työstö ja kaikki muu tapahtuu toimistolla, mutta kun bongaat meidät Helga Pointilta voit olla varma, että olemme siellä juuri sinua varten!

P.S. Tiesithän että olet oikeutettu saamaan palvelua kaikkien kuuden pääkaupunkiseudun opiskelijakunnan jäsenpalvelupisteiltä.

Missä Helga Pointit sijaitsevat?

Pasila

Helga Point sijaitsee Haaga-Helian Pasilan kampuksella K1 kerroksessa Helga kitchenin  yhteydessä. 
Aukioloajat löydät täältä.

Porvoo

Porvoossa Helga Pointtia pyörittää HePo ry Porvoon kampuksen 3. kerroksessa.

Haaga

Haagassa Helga Pointtia pyörittää Pore ry Haagan kampuksella tilassa L313. Sisäänkäynti tapahtuu L-siiven ovesta.

Malmi

Malmilla Helga Pointtia pyörittää Hattara ry Malmin kampuksen 2. kerroksessa.

Vierumäki

Vierumäellä Helga Pointtia pyörittää Tahkon Talli Kaskela 2B:n alapuolella, Pallohallin ja Pihkalan välissä.

Mitä häirintäyhdyshenkilöt tekevät?

Häirintäyhdyshenkilöiltä saa keskusteluapua ja ohjausta silloin, kun on kohdannut häirintää, ahdistelua, kiusaamista, syrjintää tai muuta epäasiallista kohtelua korkeakouluympäristössä tai sen piirissä. Yhteydenotot ovat täysin luottamuksellisia, ja häirintäyhdyshenkilöillä on vaitiolovelvollisuus. Häirintäyhdyshenkilöön voi olla yhteydessä myös silloin, jos on todistanut häirintää tai muuta epäasiallista käytöstä, vaikka ei olisi itse ollut sen kohteena. Tällöin emme kuitenkaan voi ottaa yhteyttä tilanteessa mukana olleisiin ilman häirinnän tai epäasiallisen kohtelun kohteeksi joutuneen aloitetta.

Kestävän toiminnan varmistamiseksi Helgan kokoaikaiset häirintäyhdyshenkilöt toimivat tiiminä ja käyvät jokaisen tapauksen läpi yhdessä. Helgan kokoaikaisina häirintäyhdyshenkilöinä toimivat valitut Helgan työntekijät. Lisäksi Helgan tapahtumiin on aina nimetty tapahtumakohtaiset häirintäyhdyshenkilöt.

Mitä häirintäyhdyshenkilöt eivät tee?

Häirintäyhdyshenkilöt eivät toimi tilanteiden tuomareina tai jaa rangaistuksia, vaan tarjoavat apua ja neuvoja tilanteen käsittelyyn. Tarvittaessa he voivat myös ohjata häirintää kohdanneen muun tuen tai palveluiden piiriin. Jos toivot keskusteluavun ja ohjauksen sijaan suoria toimenpiteitä tai sitä, että tilanteessa mukana olleiden kanssa käydään tilannetta läpi, pyydämme olemaan yhteydessä Haaga-Helian Turvaamoon (https://www.haaga-helia.fi/fi/ohjaus-ja-hyvinvointi/turvaamo). Tällöin asia käsitellään Turvaamon ilmoitus- ja sovittelumallin mukaisesti. Helga ottaa huomioon myös Turvaamon kautta esitetyt toimenpiteet silloin, kun ne kuuluvat Helgan toimivallan piiriin.